10 دلیل برای داشتن یک استراتژی بازاریابی دیجیتال

تاریخ درج مطلب: ۲۱ آذر ۱۳۹۶ | ساعت ۱۱:۰۹
دسته بندی: بازاریابی و تبلیغات
تعداد نظر: 0 نظر
10 دلیل برای داشتن یک استراتژی بازاریابی دیجیتال

استفاده از یک پلن دیجیتال برای پشتیبانی از تغییر فرم به حالت دیجیتال

اگر بخواهید یک استراتژی برای بازاریابی دیجیتال تدوین کنید، از کجا شروع خواهید کرد؟ بسیار خب، گمان نکنم که این کار نیاز به تهیه یک گزارش مفصل داشته باشد؛ یک استراتژی می تواند به بهترین شکل در دو یا سه رو از یک کاغذ A4 در جدولی که استراتژی های بازاریابی دیجیتال را به اهداف SMART مرتبط می کند، تدوین شود. با این وجود هنوز به نظر می رسد که بسیاری از سازمان ها دارای پلنی نیستند.

آیا شما دارای یک استراتژی بازاریابی دیجیتال هستید؟

آپدیت 2017 : از سال 2012 از طریق انجام یک نظرسنجی غیررسمی به دنبال دانستن اینکه استراتژی های بازاریابی دیجیتال تا چه اندازه مورد استفاده قرار میگیرند هستیم. نتایج نشان می دهند که طی سال های اخیر بهبود قابل توجهی در این زمینه رخ داده است. چند سال پیش نتایج نشان میدادند که حدود 60 درصد سازمان ها دارای هیچ گونه پلنی برای بازاریابی دیجیتال نبودند. امروزه مطابق آمارهای اخیری که منتشر شده است، این درصد به 44 درصد کاهش یافته است اما با این وجود این درصد همچنان بسیار بالاست و بدین معنی است که بسیاری از سازمان ها بدون هیچ گونه استراتژی ای مشغول کارند.

زمانی که ما پژوهشی را در راستای گزارش پیرامون مدیریت بازاریابی دیجیتال به انجام رساندیم، خواستار دانستن درصد افرادی بودیم که به دنبال یک نمونه تعریف شده بودند.

آنچه ما در بررسی هایمان پیرامون سطوح اتخاذ بازاریابی دیجیتال دریافتیم به صورت زیر است:

نتایج نظرسنجی پیرامون بکارگیری برنامه های بازاریابی دیجیتال در سازمان ها

بله- بازاریابی دیجیتال در بطن استراتژی بازاریابی ما در نظر گرفته شده است.

بله- بازاریابی دیجیتال به صورت برنامه جداگانه و مستقلی در امور سازمانمان تعریف شده است.

خیر- ما بازاریابی دیجیتال را انجام میدهیم ولی استراتژی ای برای آن تعریف نکرده ایم.

بنابراین پژوهش های اخیر ما بر مجموعه نمونه فوق از بازاریابان، با برآورد اینکه کمتر از نیمی از شرکت ها فاقد استراتژی دیجیتال هستند نشان داد که نگرش سازمان نسبت به برنامه ریزی در حال بهبود است. چنانچه شما نیز یکی از این شرکت های دارای استراتژی هستید به شما تبریک میگوییم!

رویکردی پیشنهادی برای ایجاد و توسعه یک استراتژی دیجیتال

چه شما دارای یک استراتژی هستید و چه فاقد آن، در قلب رویکرد بینش SMART ( فرصت، استراتژی و اقدام) برای بهبود بازاریابی دیجیتال، محک زدن قرار دارد که هدف آن مقایسه جایگاه فعلی شما برای ارزیابی پتانسیل ها با جایگاهی است که میخواهید در آینده در آن قرار داشته باشید. 

چنانچه شما یکی از آن دسته شرکت هایی هستید که هنوز دارای یک استراتژی بازاریابی دیجیتال نیستند چه؟ بسیار خب، گمان می کنم ارایه دو راهکار ساده برای تهیه یک پلن بتواند برای شما راهگشا باشد :

کار را با برنامه بازاریابی دیجیتال جداگانه ای که تغییر فرم های مورد نیاز را تعیین می کند و برای سرمایه گذاری و تغییرات در بازاریابی دیجیتال شما وضعیت تعیین می کند آغاز کنید.

آنگاه پس از تصویب برنامه مذکور، برنامه دیجیتال دیگری که در ترکیب با برنامه بازاریابی کلی شما و بخشی از آن برنامه واحد است ایجاد کنید- برنامه های دیجیتال تماما در راستای روال معمول کسب و کار شما و بخشی از آن است.

حال با توجه به مطالب فوق الذکر، چه باید کرد؟

استفاده از بازاریابی دیجیتال بدون داشتن یک رویکرد استراتژیک هنوز هم متداول است. اطمینان دارم که بسیاری از شرکت هایی که در دسته مذکور قرار دارند با اینکه از رسانه های دیجیتال استفاده می کنند ولی مشخصا نمی توانند از جستجوها و بازاریابی ایمیلی و شبکه های اجتماعی شان نتیجه قابل توجهی کسب کنند. و مجددا به همین اندازه مطمینم که بسیاری از آنها فرصت های کسب اهداف بهتر یا بهینه نمودن کسب و کارشان را از دست می دهند و یا چالش هایی که جلوتر درباره آنها صحبت خواهم کرد برای این سازمان ها مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. شاید این مسایل و چالش ها برای سازمان های بزرگتری که نیاز به رهبری خاصی دارند از اهمیت بیشتری برخوردار باشند. مسلما در شرکت های کوچکتر نیاز به یک استراتژی کمتر حس می شود.

اکثریت شرکت های مشمول در این پژوهش رویکرد استراتژیکی را نسبت به بازاریابی دیجیتال اتخاذ نمودند. از صحبت با شرکت ها دریافتم که ایجاد برنامه های دیجیتال غالبا در دو مرحله صورت میگیرد. ابتدا، یک برنامه بازاریابی دیجیتال جداگانه ایجاد می شود. این امر با نشان دادن فرصت ها و مشکلات و تهیه نقشه ای که مسیر رسیدن به اهداف و استراتژی های خاص برای بازاریابی دیجیتال شامل اینکه چگونه بازاریابی دیجیتال را در دیگر فعالیت های تجاری بگنجانیم مشخص می کند، به حصول توافق کمک می کند. در محله دوم، بازاریابی دیجیتال در بطن استراتژی های کلی بازاریابی گنجانده می شود.

اگر استراتژی ای ندارید، یا اگر که میخواهید بررسی های لازم را برای دانستن اینکه کدام مسایل تجاری مهم ترند تا در یک بازبینی استراتژیک گنجانده شوند، ما 10 مورد از مسایل مهم تری را که بنا بر تجربه مان در صورت نداشتن استراتژی به آنها برخواهید خورد تدوین کرده ایم.

به 10 دلیل احتمالا شما به یک استراتژی بازاریابی دیجیتال نیاز خواهید داشت. در صورت نداشتن یک برنامه حساب شده:

شما بدون جهت و هدف مشخصی هستید

من در یافتم که شرکت های فاقد استراتژی دیجیتال (و خیل کثیری که چنین می کنند) اهداف استراتژیک شفافی در مورد آنچه خواهان دستیابی آنلاین به آن برای جلب مشتریان جدید بیشتر و یا ارتباطی عمیق تر با مشتریان موجود هستند، ندارند. و چنانچه شما فاقد اهداف باشید احتمالا به قدر کافی برای رسیدن به اهداف، منابع صرف نخواهید کرد و به تجزیه و تحلیل و بررسی اینکه اهداف حاصل شده اند یا نه نخواهید پرداخت.

اشتراک آنلاین بازارتان را نخواهید شناخت.

چنانچه تحقیقات کافی درباره تقاضای مشتریان صورت نگرفته باشد، ممکن است تقاضای آنان برای خدمات آنلاین دست کم گرفته شود. و مهم تر اینکه شاید نتوانید بازار خود را درک کنید: کانال های داینامیک با کانال های سنتی ای که دارای انواع گوناگونی از مشخصات و رفتار مشتریان، رقبا، پیشنهادات و گزینه ها برای ارتباطات بازاریابی هستند متفاوت خواهند بود.

رقبای موجود و استارت آپ ها سهم بازارشان را افزایش خواهند داد.

اگر منابع کافی برای بازاریابی دیجیتال تخصیص نمی دهید و یا از رویکرد تک منظوره ای استفاده می کنید که دارای راهبردهای به خوبی تعریف شده ای نیست، به زودی رقبا سهم بازار شما را خواهند ربود.

پیشنهاد ارزش آنلاین شما به اندازه کافی قوی نخواهد بود.

پیشنهاد ارزش آنلاینی که به خوبی تعریف شده باشد به شما در ایجاد تمایز در خدمات آنلاینتان کمک خواهد کرد و مشتریان فعلی و جدید شما را تشویق می کند که از خدمات شما استفاده کنند و به شما وفادار بمانند.

مشتریان آنلاینتان را به قدر کافی نمیشناسید.

گفته می شود که رسانه دیجیتال قابل اندازه گیری ترین رسانه ای است که تا به حال موجود بوده است. اما تجزیه و تحلیل های گوگل و ابزارهای مشابه، تنها حجم بازدیدها را به شما می گویند و نه تمایل و احساس و تفکر بازدیدکنندگان را. شما برای شناسایی نقاط ضعف و پرداختن به آنها نیازمند استفاده از دیگر گونه ابزارهای فیدبک دهنده از کاربران وبسایت هستید.

حالت مشمولیت و حضور تکمیلی در کنار دیگر اجزا را از دست خواهید داد (منزوی میشوید).

بسیار پیش می آید که بازاریابی دیجیتال به حالت منزوی گونه ای تکمیل می شود. درست است که با این روش انجام بازاریابی دیجیتال آسانتر خواهد بود ولی از کارایی آن کاسته خواهد شد. تمامی صاحب نظران بر این امر اتفاق نظر دارند که رسانه های دیجیتال در ترکیب با رسانه های سنتی و کانال های پاسخگویی بهترین کارایی را خواهند داشت.

بازاریابی دیجیتال در حد اهمیتش، بودجه و منابع انسانی کافی در اختیار نخواهد داشت.

به هر دو بخش برنامه ریزی و اجرایی بازاریابی دیجیتال منابع ناکافی تخصیص داده خواهد شد و احتمالا کمبود مهارت های ویژه کارشناس بازاریابی دیجیتال نیز حس می شود که این امر پاسخگویی موثر به تهدیدات رقبا را دشوار خواهد ساخت.

شما پول و زمانتان را در امور تکراری اسراف میکنید.

حتی اگر منابع کافی نیز تخصیص داده شود امکان اسراف آن وجود دارد. این امر به ویژه در شرکت های بزرگی رخ می دهد که قسمت های مختلف بخش بازاریابی ابزارهای مختلفی میخرند یا از آژانس های مختلفی استفاده می کنند تا وظایف بازاریابی آنلاین مشابهی را به انجام برسانند.

به اندازه کافی برای پیشگام بودن و کسب بهترین جایگاه چابک نخواهید بود.

اگر به برندهای آنلاین برتری مانند آمازون، دل، گوگل، تسکو و زاپوس نگاه کنید، همگی آنها پویا هستند – رویکردهای جدیدی را برای افزایش و یا حفظ مستمعین آنلاینشان می آزمایند.

شما بهینه عمل نمیکنید.

تمامی شرکت هایی که وبسایت دارند داده های تحلیلی ای خواهند داشت، اما بسیاری از مدیران ارشد مطمئن نیستند که آیا تیمشان بازبینی و اصلاحات مربوط به سایت را انجام می دهد و آیا برای این امور زمان دارند یا خیر. زمانی که یک استراتژی شما را قادر میسازد تا اصول اولیه را درست و بجا به کار گیرید، پس از آن می توانید تلاش خود را برای بهبود پیوسته جنبه های کلیدی ای مانند بازاریابی جستجو، آزمودن کاربران سایت، بازاریابی ایمیلی و شبکه های اجتماعی به کار گیرید. اینها 10 مساله مهم تری بودند که می توان با خوب اندیشیدن به یک استراتژی مناسب، از آنها اجتناب نمود.


ارسال نظر

مقالات مرتبط


email

با عضویت در خبرنامه از خبر های جالب ما عقب نمانید